Zrealizowane projekty Erasmus+

2023-02-01

Erasmus+ to korzyści na różnych płaszczyznach.

Erasmus+ jest największym programem edukacyjnym na świecie – każdego roku tysiące młodych ludzi z całej Europy ma możliwość rozwoju osobistego i zawodowego oraz poznania innych kultur. Oto dlaczego warto w nim uczestniczyć:

  • Znajomości i sieci kontaktów. Uczestnicy Erasmus+ często nawiązują trwałe znajomości z rówieśnikami z innych krajów. Te znajomości mogą być pomocne w życiu osobistym i zawodowym (praca, prowadzenie projektów międzynarodowych, poszerzanie horyzontów).
  • Języki i umiejętności. Uczestnictwo w wymianie międzynarodowej to doskonała okazja do nauki języków i zdobycia nowych umiejętności komunikacyjnych, interpersonalnych i organizacyjnych.
  • Rozwój osobisty. Wymiana międzynarodowa to wyzwanie, które wymaga od uczestników wytrwałości, elastyczności i otwartości na nowe doświadczenia.

 

Rok 2023

Projekt ERASMUS+ 'Giving a glass of water with love to grandchild

Szkoła Podstawowa Klonwoic została głównym beneficjentem projektu Erasmus+ ‘Giving a glass of water with love to grandchild’. Prezentujemy również logo projektu, które zostało wybrane spośród kilkuset prac uczniów ze szkół partnerskich, a jego autorką jest uczennica Klonowica Gabrysia Franczuk. 

Woda to życie, ale często jest przez nas wszystkich bardzo niedoceniana. Pomimo faktu, że organizm ludzki nie może się obejść bez wody, 3 na 10 osób nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, a 6 na 10 osób nie ma dostępu do bezpiecznych urządzeń sanitarnych (po informacje bardziej szczegółowe zapraszamy na https://www.un.org.pl/cel6). 97,5% to woda słona; jedynie 2,5% to woda słodka. Jednak większość wody słodkiej jest uwięziona w lodowcach i lądolodach, lub stanowi wody podziemne. Niewielka ilość zostaje do wykorzystania przez człowieka.

Nieumiejętne korzystanie z zasobów wodnych może spowodować katastrofę, która wpłynie na miliardy ludzi. W świetle tych faktów postanowiliśmy razem z naszymi uczniami przyjrzeć się tematowi WODY.

Projekt jest wieloetapowy:

C1 – woda w literaturze
C2 – znaczenie wody w zdrowym stylu życia
C3 – woda w naukach ścisłych
C4 – przyszłość wody
C5 – świadome korzystanie z wody przez uczniów szkół partnerskich

W dniach od 7 do 12 maja gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z projektu ERASMUS+ 'Giving a glass of water with love to grandchild’. Zarówno program gościnności, Lublin, jego okolice jak i gościnność Polaków zachwyciły naszych gości. Dziękujemy uczniom i ich rodzinom za opiekę nad gośćmi – byliście wspaniali.
Podziękowania dla całej społeczności szkolnej – dzięki wam to wszystko się udało. Szczególne podziękowania dla Państwa Książków za organizację wyprawy do Kazimierza Dolnego oraz Pani Anny Gutkowskiej-Nazaruk za organizację wizyty w wytwórni wody Cisowianka. Dziekujemy 😍
 
W jakich projektach uczestniczyli nasi uczniowie? Poniżej linki do relacji z niektórych mobilności.

 

Dzień Europy

Mobilność – Bułgaria

Mobilność – Rumunia

Podsumowanie mobilności uczniów do miejscowości BISTRITA w Rumunii w dniach 25.03.2023 – 31.03.2023. Nasza przygoda w Transylwanii pośród gościnnych mieszkańców na długo zostanie w naszej pamięci jak również miejsca, które odwiedziliśmy. Na pewno wrócimy, aby zobaczyć cały kraj.

Mobilność – Sycylia

Podsumowanie mobilności uczniów do Comiso na Sycylii w dniach 12.02.2023 – 19.02.2023. Kolejna przygoda – tym razem w Sycylijskim słońcu pośród drzewek pomarańczowych – przepełniona  gościnnością mieszkańców będzie przyjemnym wspomnieniem.

Przedstawiamy wam poradnik zdrowego odżywiania przygotowany w ramach projektu Erasmus „Eat healthier, live for the best” przez uczniów naszej szkoły oraz nauczylieci: Patrycja Szantyk, Edyta Kuklewska. Na końcu poradnika znajdziecie fantastyczny komiks zatytułowany 'Veggie Fight’. ENJOY and LEARN 🙂

PL-Newsletter-C1-in-Lublin-11.2019-EAT-HEALTHIER-LIVE-FOR-THE-BEST

 

Rok 2022

Mobilność – Turcja (Adana)

Mobilność do Adany w ramach projektu „ERASMUS+ GIVING A GLASS OF WATER WITH LOVE TO GRANDCHILD”. Fantastyczna przygoda z kulturą, tradycją, kuchnią oraz z przepięknymi krajobrazami Turcji. Możliwość zapoznania się z legendami związanymi z wodą krajów partnerskich, praca projektowa, a także szansa na sprawdzenie swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Wspaniały czas, niezapomniane chwile. 

 

Project ERASMUS 'Eat healthier – live for the best’

Mobilność – Portugalia

Poniżej podsumowanie wizyty uczniów Klonowica w szkole w Portugalii podczas mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Eat healthier, live for the best” (25-30.04.2022)

 

Mobilność – Turcja (Stambuł) 

Poniżej podsumowanie tygodnia wizyty uczniów Klonowica w szkole w Stambule podczas mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Eat healthier, live for the best” w dniach 16.10.2022 – 22.10.2022:

 

KONKURS-plakat

1 Etap konkursu w projekcie Erasmus+ ,,Eat healthier live for the best” rozwiązany! 8 uczniów, który wykonali najciekawsze prace wyjedzie do Esposende w Portugalii 15 marca 2020. Gratulacje dla Bartka Cioczka, Ani Szwajki, Janka Kujko-Dąbkowskiego, Kajtka Pietury, Kamila Miotły, Zuzy Szwajki, Julki Majsiak i Tolka Karskiego. 

 

 TVP Lublin „Reportaż na deser” o naszym projekcie Erasmus+

19 lutego zagościła u nas telewizja Lublin. Redakcję programu „Reportaż na deser” zainteresował nasz Klonowicki projekt Erasmus+ „Eat healthier, live for the best”. Zapraszamy do obejrzenia tego spotkania w TVP Lublin 13 marca 2020 o godzinie 17.30. 

 

 

 

 

Rok 2019

Podsumowanie C1 Transnational meeting of partners 'Eat healthier, live for the best’

Podsumowaniem pierwszego spotkania partnerów projektu unijnego jest poniższy Newsletter w wersji polskiej i angielskiej. Przybliży lub przypomni on Państwu jak to spotkanie wyglądało. Zapraszamy do zapoznania się: 

EN-Newsletter-C1meeting-in-Lublin-11.2019-EAT-HEALTHIER-LIVE-FOR-THE-BEST

PL-Newsletter-C1-in-Lublin-11.2019-EAT-HEALTHIER-LIVE-FOR-THE-BEST

 

Projekt 'Eat healthier, live for the best 1.09.2019–31.08.2021

Szkoła KLONOWIC została głównym beneficjentem projektu Erasmus+ ‘Eat healthier, live for the best’. Projekt promuje zdrowy styl życia, zdrową dietę i zachęca do uprawiania sportów, wspiera nasze wieloletnie działania.

Logo projektu zostało zaprojektowane przez naszego partnera z Portugalii. Projekt jest wieloetapowy, a informacje bieżące będą pojawiały się na naszej stronie www i na naszym szkolnym FaceBook’u.

C1 – Listopad 2019, to pierwsze spotkanie partnerów, nauczycieli i koordynatorów w Lublinie w Klonowicu w celu doprecyzowania szczegółów działań z uczniami.

C2-C5 to kolejne spotkania, tym razem wyjazdowe dla naszych uczniów w celu prezentacji swoich prac i zapoznania się z pracami uczniów z Portugalii, Turcji i Włoch.

Mamy nadzieję, że projekt ten stanie się inspiracją dla naszych wychowanków do współpracy ze światem.

 

 

 

Erasmus+P4CE 

Październik 2019 kończy projekt P4CE w którym brała udział Szkoła Klonowica. Efektem współpracy partnerów z Wielkiej Brytanii, Węgier, Szwecji i Polski jest Toolkit z którego treścią możecie się zapoznać zarówno w wersji polskiej jak i angielskiej.

 

A także obejrzeć dwa webinaria przygotowane przez Instytut Edukacji Globalnej IGO https://igo.org.pl/uczymy-sie-dialogu-i-dyskusji-poradnik-edukacyjny/ które w sposób bardzo dostępny podsumowują cały materiał: